11 Temmuz 2019 Perşembe, 13:01
avrupaekonomi
avrupaekonomi emrutaytan@gmail.com Tüm Yazılar

THY ikinci rüya uçağını da teslim aldı

Türk Hava Yollarının Boeing’e siparişini verdiği rüya uçaklarının ikincisi de teslim edildi. Söz konusu uçak saat 15.30 sularında İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.

Türk Hava Yolları (THY), ABD’li uçak üreticisi Boeing’e 25’i kesin 5’i opsiyonlu olarak siparişini verdiği, ‘rüya uçak’ olarak adlandırılan B787-9 ‘Dreamliner’ uçaklarından ikincisini de teslim aldı. THY’nin yolcu talebinin karşılaması ve uçuş deneyimlerini geliştirmesine olanak tanıyacak uçak, saat 15.30 sıralarında İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.

İLK SEFER İSTANBUL-ANTALYA HATTINDA

ABD’de bulunan Boeing’in Everett’teki merkezinden teslim alınan TC-LLB kuyruk tescilli uçak, işlemlerinin yapılmasının ardından seferlerine başlayacak. İkinci rüya uçak ilk olarak İstanbul-Antalya hattında sefer yapacak. THY’nin uzun menzilli rotalarda kullanacağı bu uçaklardan 4 tane daha Ağustos ayı sonuna kadar filoya katılacak.

İLKİNE MAÇKA İSMİ VERİLMİŞTİ

Yeni uçakların kabininde tasarım değişikliğine gidilerek 1-2-1 diziliminde koridor erişimi olan business class koltukları oluşturulurken, ekonomi sınıfı koltukları ise Türkiye’de TSI şirketi tarafından imal edildi. Gövdesi tamamen kompozit olma özelliği taşıyan 787’lerin uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre, yüksekliği 17 metre menzili ise 14 bin 140 kilometre. THY filoya katılan ilk uçağına, PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül’ün anısına, Bülbül’ün memleketi ‘Maçka’ ismini vermişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam